Plan Porodu to rodzaj dokumentu, w którym kobieta zawiera wszystkie swoje oczekiwania wobec porodu. W myśl obowiązującego od stycznia 2019 r. Rozporządzenia Ministra Zdrowia – tzw. standardu opieki okołoporodowej plan porodu powinna przygotować wspólnie z osobą sprawującą opiekę w ciąży – położną lub lekarzem.

Plan porodu powinien odnosić to wielu aspektów takich jak:

  • miejsce i warunki porodu
  • obecność osoby towarzyszącej
  • zgoda lub brak zgody na wykonywanie różnych zabiegów medycznych

Przejdź do kreatora planu porodu

Plan porodu określa bardzo precyzyjnie w jaki sposób kobieta chciałaby, by odbył się poród. Dotyczy to wszystkich okresów porodu i tego, czy np. chce być aktywna i mieć możliwość poruszania się, jakie sposoby łagodzenia bólu porodowego najbardziej jej odpowiadają, czy zależy jej szczególnie na ochronie krocza etc. Plan porodu to także dokument, w którym kobieta może wyrazić potrzebę nieprzerwanego kontaktu z dzieckiem przez pierwsze 2 godziny po porodzie, jeśli stan zdrowotny dziecka na to pozwala.

W pierwszej chwili zebranie wszystkich oczekiwań i wyrażenie ich na piśmie może być dla kobiety wyzwaniem. Może mieć wątpliwości, na ile jej oczekiwania mogą być istotne dla personelu, który skoncentrowany będzie przede wszystkim na medycznych aspektach opieki nad nią i dzieckiem.

Plan Porodu jest dokumentem dla personelu medycznego, czyli osób, które będą jej towarzyszyły w jednym z najważniejszych momentów życia. W celu nawiązania dobrego kontaktu z rodzącą osoby sprawujące opiekę oraz inne osoby uczestniczące bezpośrednio w udzielaniu świadczeń zdrowotnych powinny zapoznać się z planem porodu, omówić go z rodzącą kobietą i w miarę możliwości stosować do zapisanych w nich potrzeb i próśb kobiety.

Poród nie zawsze przebiega zgodnie z planem, a osoba sprawująca opiekę może zaproponować działania czy zabiegi, niekoniecznie zgodnie z tym, co zostało zapisane w Planie Porodu. Te informacje równiez powinny zostać przekazane kobiecie podczas przygotowania planu porodu.